İlgili sorular

Mersis e üyelik nasıl yapılır ?

soru in Mersis tarafından admin
Mersis te tescil başvurusu yapabilmek için önce üye olmamızı istiyor. Üyelik işlemi nasıl gerçekleştiriliyor ?

1 Soru

cevap tarafından admin

Mersis Ticaret Sicil Sisteminde işlem yapabilmeniz için ilk önce üye kayıt işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Üye kayıt işlemi gerçekleştirilip, mail adresinize gelen aktivasyon onay işlemi yapıldıktan sonra Tescil Başvuru işlemleri yapılabilmektedir. 

1- http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine giriş yapınız ve üye ol butonundan giriş yapınız.

mersis-kayit-1

2- Kayıt için TC kimlik no'sunu, Güvenlik Kodunu ve Ad Soyad bilgilerini girerek sorgula butonuna basınız.

 mersis-kayit-2 (2)

3- Kimlik doğrulamasının yapıldığından emin olunuz.

 mersis-kayit-3 (2)

4- Mail adresinizi yazınız ve kullanmak istediğiniz şifreyi belirleyiniz. Daha önce kullanılan bir mail adresi ikinci bir defa sistemde kullanılamayacaktır.

mersis-kayit-4 (2)

5- Sayfanın alt kısmında İl bölümünden seçiminizi yapınız ve kaydet butonuna basınız.

mersis-kayit-5

6- Kaydet butonuna bastığınızda hata vermediğinden emin olunuz. 

mersis-kayit-6

7- Kaydet işleminiz başarı ile gerçekleşti ise mail adresinize aktivasyon ile ilgili bir mail gelecektir. "Aşağıdaki linki kullanarak onay işlemini tamamlayabilirsiniz" yazısının altında bulunan linke tıklayarak işlemi gerçekleştiriniz. Mail adresinize aktivasyon kodu gelmedi ise farklı bir mail adresi ile kayıt işlemini tekrar ediniz. Aktivasyon maili gelmediği sürece kayıt işlemi gerçekleşmeyecek ve işlem yapmak istediğinizde "kritik hata" uyarısı verecektir.

mersis-kayit-7 (2)

8- Onay linkine tıkladığınızda sizi mersis web sitesine yönlendirecek ve üyeliğiniz başarıyla onaylandı mesajını verecektir. Bu onay işlemi gerçekleşmediği sürece mersis sistemi üzerinde işlem yapabilir duruma gelinemeyecektir.

 mersis-kayit-8 (2)

9- Kullanıcı adı (mail adresiniz) ve şifreniz ile giriş yaptığınızda işlem başarılı bir şekilde gerçekleşti ise ad soyad bilgisi sağ üst köşede görükecektir.

mersis-kayit-9 (2)

10- Kayıt işlemi başarı ile gerçekleştikten sonra Mersis sisteminde işlem yapabilmeniz için kullanıcı e-imza aktivasyonu işleminide başarı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir. E-imza cihazınızı bilgisayarınıza taktıktan sonra ekranda gösterilen "kullanıcı e-imza aktivasyonu" butonuna basınız.

mersis-kayit-10 (2)

11- E-imza yazılımlarınız doğru şekilde yüklendi ise ve bilgisayarınızda Java sorunu yok ise aşağıdaki ekran benzeri bir pencere açılacak ve Devam et butonuna basmanızı bekleyecektir. Bu ekranı göremiyor iseniz ve ekranda hata mesajı alıyorsanız bilgisayarınızda java programı ile ilgili sorunu düzeltmeniz gerekmektedir. http://mersisbasvuru.com/mersis-destek/85-mersis-java-sorunu linkinden sorununun çözümüne ulaşabilirsiniz.

mersis-kayit-11 (2)

12- Devam et butonuna bastıktan sonra e-imza pin kodunuzu girmeniz istenecek ve doğru şekilde giriş yaptığınızda aşağıdaki onay mesajı karşınıza çıkacaktır. İşleminiz başarı ile gerçekleşti ise açık olan tüm tarayıcıları kapatarak http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine tekrar giriş yapınız.

mersis-kayit-12 (2)

13- Kullanıcı e-imza aktivasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiyseniz, sitenin giriş sayfasında E-imzalı Giriş butonundan giriş yapabileceksiniz. E-imza ile giriş yaptığınızda kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek kalmayacaktır.

mersis-kayit-13

14- E-imza cihazınız bilgisayarınızda takılı iken aşağıdaki giriş ekranı açılacak ve devam et butonuna basmanızı bekleyecektir.

mersis-kayit-14 (2)

15-Pin kodunu doğru olarak giriş yaptığınızda işlemin başarıyla gerçekleştiği mesajı ekranda görülecektir.

mersis-kayit-16 (2)

16- Sağ üst köşede Ad Soyad bilgisi çıktığında sisteme sorunsuz şekilde giriş yapılmış anlamına gelmektedir.

mersis-kayit-17 (2)

17- İşlemleri sırasıyla doğru şekilde gerçekleştirdiğinizde, Mersis bölümünün altında bulunan Tescil Başvuru bölümünden Ticaret Sicil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-imza Destek Sitesine hoş geldiniz. Bu site de sorularınıza aradığınız cevapları bulabileceksiniz.
...