İlgili sorular

Mersis te tescil işlemi nasıl gerçekleştirebilirim.

soru in Mersis tarafından admin
Ticaret Odasına tescil başvurusu yapmak istiyorum, bunun için Mersis üzerinden ne gibi işlemler yapmam gerekiyor.

1 Soru

cevap tarafından admin

1 - http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresinde bulunan "üye ol" bölümünden yetkili kişinin TC Kimlik numarası ve kendi e-mail adresi ile yeni bir kayıt oluşturunuz.

2- Kayıt sırasında vermiş olduğunuz mail adresine gelen aktivasyon linkine tıklayarak mersis sisteminde oluşturduğunuz üyeliğinizi aktif hale getiriniz. (Mail adresine gelen link tıklanmadığı sürece üyeliğiniz aktif duruma gelmeyecektir.)

3- http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine kullanıcı adı (mail adresiniz),  belirlemiş olduğunuz şifre ve güvenlik kodunu girerek giriş yapınız.

4- Sağ üst köşede yetkili kişinin adının soyadının ekranda çıktığından emin olunuz.

5- Mersis menüsünün altında bulunan firmalarım bölümüne giriş yaparak, yetkili olunan firmalar listesinde firmanızın veya firmalarınızın tamamının bulunup bulunmadığını kontrol ediniz.(Eğer yetkili olunan firmalar listesi boş ise ilgili Ticaret Sicil Müdürlüğü ile görüşülerek gerekli düzeltmenin yapılmasını ve yetkili olunan firmalar bölümüne firmalarınızın eklenmesini talep ediniz.)

6- Yukarıda listenen işlemlerde sorun olmadığı taktirde e-imza cihazınızı bilgisayarınıza takarak sağ menüde bulunan "Kullanıcı e-imza aktivasyonu" butonuna tıklayarak pin kodunu giriniz ve işleminizi sonlandırınız. (Bu işlem sırasında java sorunu yaşıyor iseniz http://mersisbasvuru.com/mersis-destek/mersis-java-sorunu bölümünden sorunun çözümü ile ilgili yardım alabilirsiniz.)

7- E-imza aktivasyonunuz başarılı bir şekilde gerçekleştiğinde "Tescil Başvuru" menüsünün altındaki bölümler pasif durumdan aktif duruma geçerek işlem yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Not: 5. işleme kadar yetkili kişinin e-imzasının olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu bölümler tamamen Mersis sistemi üzerinde ve Gümrük Bakanlığına bağlı olarak Ticaret Sicil Odalarının sorumluluğundadır. Aktivasyon mailinin gelmemesi, yetkili olunan firmalar bölümün boş olması, Java sorunu nedeni ile giriş veya aktivasyon yapılamaması gibi durumların hiç birinin e-imza firması ile bağlantısı ve ilgisi bulunmamaktadır.

E-imza Destek Sitesine hoş geldiniz. Bu site de sorularınıza aradığınız cevapları bulabileceksiniz.
...